Blogi Muzeum Literatury
5
Data dodania: 23 września 2014

„Podobnie jak Christopher Marlowe, postać Aphry Behn otoczona jest tajemnicą, jak na szpiega przystało. Jednak w przeciwieństwie do Marlowe’a napisała bardzo dużo w latach 1670-1689: osiemnaście sztuk, dwie powieści i liczne poematy, podziwiane dzisiaj za błyskotliwe przedstawienie lesbijskiego pożądania. Chociaż jej sztuki cieszyły się wtedy powodzeniem, w dużym stopniu dlatego, że oddawały wspaniały nastrój okresu restauracji, to obecnie jej reputacja opiera się głównie na Oroonoko, or the History of the Royal Slave. Najwcześniej napisana historia omawiająca afrykańskie niewolnictwo, podobnie jak powieści Defoe, ubrana jest w formę reportażu”.

Hasło: Aphra Behn w: 501 Wielkich Pisarzy, red. naczelny Julian Patrick, przedm. John Sutherland, przekład z jęz. ang. Hanna Pawlikowska-Gannon, Julita Degórska, Małgorzata Koenig, Warszawa 2009, s. 80.

„Pomimo wielkiej różnorodności gatunków, których się imał, jego twórczość charakteryzuje się wyjątkową jasnością przekazu: handel, prowadzony zgodnie z pokojowymi, racjonalnymi zasadami, jest środkiem poprawienia kondycji ludzkiej. Nie oznacza to, że Defoe pisał z pozycji nieudanego uczonego, choć obsesyjne katalogowanie własności materialnej jest znaczącą cechą jego metody”.

Hasło: Daniel Defoe w: 501 Wielkich Pisarzy, op. cit., s. 82.

 

 


Dodaj komentarz:

Copyright © 2010-2014 Muzeum Literatury